Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Burkiny

13. 08. 2017 10:33:02
Před časem jsem v diskusi zde na blogu odmítl odpovědět na otázku: „Proč Vám vadí burkiny?“ s odkazem, že na toto téma chci napsat blog. Zde je tedy moje odpověď. AKTUALIZOVÁNO.

Co jsou to vlastně burkiny?

Burkiny (také burkini nebo burqini) jsou podle Wikipedie celotělové ženské plavky, které zakrývají vše kromě konce končetin a obličeje. Plní požadavky na hidžáb a rozšířily se v islámském prostředí jako oblečení do vody, které ženu příliš neodhaluje a je tedy z náboženského hlediska přijatelné. Slovo samo vzniklo zkřížením slova „burka“ označujícího arabský tradiční zahalující oděv a slova „bikiny“ označujícího druh plavek, ovšem naopak spíše minimalistických.

Jak a proč vznikly burkiny?

Burkiny vymyslela australská návrhářka Aheda Zanettiová, aby si muslimky mohly užít pobytu na pláži a současně neporušovaly principy svého náboženství. Podle ní pomáhají burkiny začleňovat muslimky do společnosti.

Měli bychom rozlišovat koupání u nás a v zahraničí a koupání na veřejném koupališti (bazén) a koupání v přírodě. Já se s dovolením budu věnovat koupání u nás.

V přírodě ať se muslimky koupou, v čem chtějí. Tam ani nám nikdo nerozkazuje, v čem se máme koupat.

Pravidla versus jejich prosazování.

Na veřejných koupalištích je však zásadní věcí hygiena. Jedna věc jsou ovšem pravidla, druhá věc je jejich dodržování a vymáhání. Nikdo mi nevymluví, že v řadě případů koupajících se muslimek, které byly v minulosti medializovány, se muslimky v burkinách nekoupaly. V dnešní aktivistické době a hysterii kolem rasismu a xenofobie se obávám, že když dojde na věc, tak si jen málokterý provozovatel bude stát za svým a bude vymáhat dodržování provozního řádu. Moc rád bych se mýlil. Důležité tedy podle mě je, aby bylo v provozním řádu jasně stanoveno, jestli jsou burkiny povoleny nebo ne. Pokud jsou burkiny povoleny, tak by mělo být jasně kontrolováno, že se jedná o burkiny a ne o šaty. Pokud burkiny povoleny provozním řádem nejsou, tak by mělo být jasně stanoveno, jak dodržování tohoto pravidla zajistit. Těžko lze očekávat, že dodržování těchto pravidel dokáže prosadit žena v pokladně.

Pokud akvapark nebo koupaliště povoluje burkiny, je to jeho právo a já jej respektuji. Nicméně s tím nesouhlasím, a v takovém zařízení mě již neuvidí. Například koupání jedné z muslimských návštěvnic v Čestlicích v abáje (viz reportáž TV Prima) je podle mě jednoznačně neakceptovatelné. Jenže peníze nesmrdí, že? Nezbývá tedy než tyto případy medializovat.

Co se týče případu v akvaparku v Čestlicích, tak je skutečně možné, že se obě ženy vysprchovaly již na pokoji v hotelu akvaparku. Pokud však přijde muslimka na koupaliště nebo do krytého bazénu, tak nevěřím, že se před ostatními ženami svlékne a umyje se. To je s ohledem na islámská náboženská pravidla sci-fi.

Zde si dovolím malou odbočku. Cituji z článku Soerena Kerna Měsíc Islámu a multikulturalismu v Německu: Červen 2017

"18. červen – Muslimové ve Freiburgu spustili online petici požadující zákaz mužských zaměstnanců v plaveckém bazénu ve městě, který je otevřený pouze ženám. V petici se tvrdí, že muslimské ženy, které si chtějí "odpočinout od každodenního zírání" nemohou bazén navštěvovat. Petice dodává, že "přítomnost a dohled mužského personálu je hluboce zpátečnická a sexistická" a vyzývá k "vytvoření dialogu k podnícení oboustranného porozumění a přijetí." Vedení podniku v Lorettobadu uvedlo, že najalo mužský dohled z důvodu nedostatku ženského personálu. Bazén je zmítán neshodami mezi muslimy a vedením, které se snaží prosazovat hygienická opatření v prostorách zařízení: Muslimské ženy rozhněvalo, když jim bylo řečeno, že není dovolen vstup do bazénu v džínách a jiném venkovním oblečení a také, že je v bazénu zakázána konzumace jídla. Některým muslimským ženám bylo také řečeno, že mají "příliš málo kontroly nad svými potomky", a že jejich děti jsou "příliš divoké" a obtěžují ostatní hosty. Muslimové reagovali tak agresivně, že k obnovení pořádku musela být opakovaně přivolána policie." Konec citátu.

Overtonovo okno a jeho posouvání

Téma Overtonova okna a vývoje ve společnosti skvěle zpracoval Marian Kechlibar ve svém blogu Okénko dovolených myšlenek. Pokud jste jej nečetli, tak Vám vřele doporučuji si jej přečíst.

Pro mě jsou burkiny klasickým příkladem aplikace salámové metody. Čím větší toleranci projevíme, tím více se bude situace zhoršovat. Tlak bude stále narůstat a kompromisy nebudou fungovat. Čím více ústupků bude učiněno, tím více dalších ústupků bude požadováno. Jaké požadavky budou v budoucnu následovat, již víme ze západní Evropy – oddělené plavání zvlášť pro ženy a pro muže, vyloučení mužského personálu... Převlečení plavčic do burkin to jistě vyřeší.

Mnohokrát jsem se v diskusích setkal s argumentem, že naše babičky se také koupaly v čepicích a že tehdejší plavky také zakrývaly většinu těla. Jestli se chceme vrátit zpět do dob našich babiček a oblékat se stejně, tak akceptací burkin jdeme správným směrem. Tento tlak již přináší své ovoce: Plavky budou příští sezonu zakrývat více těla než dosud. Bikiny jsou pozvolna na ústupu.

Ze stejného soudku je i mediální masáž proti dekoltu herečky Jitky Čvančarové na Karlovarském filmovém festivalu. Výstižně to okomentoval v Reflexu Vladimír Pikora v článku Dekolt Jitky Čvančarové, aneb V roce 2018 budou moderní burky.

Problém tolerance k burkinám vidím v tom, že tato tolerance se obrátí proti nám.

Politická korektnost.

Jedním ze základních pomocníků islamizace Západu je politická korektnost. A jak řekla v diskusi na Neviditelném psovi paní Jaroslava Kanioková: „Základní jednotkou politické korektnosti je posvátný dvojí metr.“ Kdekoliv se islám rozšíří nad určitou mez, tam začne klást požadavky, které se neustále stupňují. S politickou korektností jde ruku v ruce uplatňování dvojího metru. To, co vidíme dnes u nás je jen začátek. Dvojím metrem je i jiný přístup k plavkám typu bermudy (čistým, určeným ke koupání) a jiný k burkinám. Pokud bazén nepovoluje plavky typu bermudy a koupací trička, tak by neměl povolovat ani burkiny.

Co ukazují burkiny.

Zajímavou myšlenku jsem našel na webu hlidacipes.org v článku známého právníka Aleše Rozehnala Burkiny vznikly jako symbol štěstí a zdraví. Proč teď symbolizují terorismus? Cituji poslední část článku, která je nazvána Burkiny ukazují nedostatek integrace muslimů.

„Burkiny vyvolávají ve společnosti tenzi, protože ukazují nedostatek asimilace muslimů. Ukazuje, že se muslimky neasimilovali do té míry, jak si přeje veřejné mínění.

Nabízí se otázka, zda být „správnou“ francouzskou muslimkou znamená to, že tato muslimka nikdy neprojeví svoji víru.

Nedostatek integrace se považuje ve Francii za velmi vážný problém. Spolu se sociálním vyloučením, nezaměstnaností a nedostatkem vzdělání je považován za příspěvek vzestupu džihádismu.

Jedinou možností, jak tento konflikt vyřešit, je začít debatu, co přesně znamená asimilace a integrace a do jaké míry je přípustná diverzita společnosti, která nenarušuje její soudržnost.“

Konec citátu.

Domnívám se, že islám je založen na odlišování se od zbytku společnosti a hlavním důvodem odlišného oblékání muslimů je právě zabránění jejich asimilaci do společnosti... Debata na téma "...co přesně znamená asimilace a integrace a do jaké míry je přípustná diverzita společnosti, která nenarušuje její soudržnost.“ by byla fajn...

Ještě pár poznámek.

Podle Lukáše Lhoťana má být muslimka nejen zahalená, ale má mít i volné oblečení, aby nezdůrazňovala ženské tvary.

Popis burkin je i v rozhovoru s Kateřinou Gamal Richterovou na DVTV – od 2:00 do 3:00 minuty.

O budoucnost burkin je však podle mě postaráno. Někteří muslimové jsou totiž bohužel přesvědčeni, že Ženy nemají právo být na veřejnosti odhalené, a pro toto svoje přesvědčení jsou ochotni ženy i zabíjet.

Shrnutí.

Na jednu stranu si uvědomuji potřebu začleňovat muslimky do společnosti, ale na druhou stranu ve mně vítězí potřeba obhájit naši vlastní kulturu před jinou cizorodou expanzivní kulturou, která svými symboly obsazuje veřejný prostor. Islám v Evropě vnímám většinově jako netolerantní a expanzivní ideologii, které ve všem jen ustupujeme. Burkiny jsou primárně vymezováním se proti většinové společnosti. Toto vymezování je však pro islám typické.

Islámský svět se stále více radikalizuje. Burkiny mohou být přitom akceptovány pouze v liberálních zemích. Na Západě podle mě burkiny přispějí ke kulturní proměně Západních společností...

Nejzásadnější otázky, které bychom si v této věci měli položit, podle mě jsou: „Máme se v naší zemi přizpůsobovat my ostatní muslimům, nebo muslimové nám ostatním?“ a „Chceme si zachovat naši zemi takovou, jaká je, nebo akceptujeme vnášení islámských prvků do naší společnosti?

Pokud se budeme přizpůsobovat my a budeme akceptovat vnášení islámských prvků do naší společnosti, tak se nedivme, až si ve své vlastní zemi budeme za pár let připadat jako na Blízkém východě... To již však bude pozdě.

Když se v muslimské zemi přizpůsobujeme místním zvykům a kultuře my, tak proč totéž nevyžadujeme my po muslimech u nás? Copak se nám naše země a život v ní nelíbí? Skutečně chceme, abychom si doma jednou připadali jako cizí?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozcestník na téma burkiny.

Reportáž TV PRIMA z akvaparku v Čestlicích.

http://video.idnes.cz/?idvideo=V170711_104024_zpravodaj_heli

Video: V burkinách na Mácháči.

http://video.idnes.cz/?idvideo=V170718_191610_zpravodaj_krr

Článek: V burkinách na „Mácháči“. Jako bych byla nahá, líčí zkušenost redaktorka

Rozstřel i Dnes.

Článek: Burkiny stresují lidi. Jejich zákaz je zásah do soukromí, zaznělo v Rozstřelu

Video: http://video.idnes.cz/?idvideo=V170728_113621_zpravodaj_maka

iDnes: V burkinách se plave jako v teplákové soupravě, vyzkoušela redaktorka.

Gatestone Institute: Evropa: Boj o burkiny pokračuje.

Hatem Berrezouga: Burkiny neburkiny, muslime a muslimko, vyskočte z vody!

Ankety na téma burkiny.

Pro porovnání jsem zvolil 2 ankety. Porovnávám stav k 22. 7. 2017 v 7 hodin.

Anketní otázka

ANO

NE

iDnes: Pohoršují vás ženy koupající se v burkinách? (1)

15 923 / 69 %

7 278 / 31 %

Boleslavský Deník: Vadily by vám v bazénu ženy v burkinách?

690 / 84 %

136 / 16 %

Anketa je v každé mutaci Deníku samostatně, takže se v ní dosahuje menšího počtu hlasů, ale když jsem se podíval na výsledky v ostatních regionálních mutacích Deníku, tak je výsledek obdobný. Benešovský deník - 80 % hlasujících odpovědělo ANO, Českobudějovický deník - 87 % hlasujících odpovědělo ANO, zvědavý jsem byl na výsledek z Teplic – v Teplickém deníku odpovědělo ANO 76 % hlasujících, v Kutnohorském deníku odpovědělo ANO 83 % hlasujících.

V anketě v Parlamentních listech odpovědělo k 22. 7. 2017 ANO 98 % hlasujících. V Deníku Referendum či Britských listech by nejspíše většina hlasujících volila NE.

(1) Slovo „pohoršují“ mě irituje. Má pro mě pejorativní význam a domnívám se, že volba tohoto slova ovlivnila výsledek ankety. Mně burkiny nepohoršují, ale jednoznačně mi vadí.

Autor: Libor Popovský | neděle 13.8.2017 10:33 | karma článku: 38.96 | přečteno: 1688x

Další články blogera

Libor Popovský

Švýcarsko: V horách se rozléhá džihád.

Překlad článku Bruce Bawera „Switzerland: The Hills are Alive with the Sound of Jihad." zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

19.10.2017 v 9:20 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 370 | Diskuse

Libor Popovský

Migrační invaze: Proč jsem proti přijímání...

Jakkoliv jsem z migrační invaze již unavený, tak ji považuji stále za stěžejní téma. Zde jsou některé moje důvody, proč jsem proti hromadnému přijímání ilegálních migrantů z nám nepřátelské kultury.

10.10.2017 v 8:48 | Karma článku: 35.18 | Přečteno: 1175 | Diskuse

Libor Popovský

Masová migrace: Dopad minimální dávky reality.

Překlad článku Douglase Murrayho „Mass-Migration: The Tiniest Dose of Reality Hits." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

9.10.2017 v 9:16 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 717 | Diskuse

Libor Popovský

Halal, nebo nehalal?

Jedním ze slov, které mi v souvislosti s islámem rezonují v hlavě, je slovo halal. Zde je můj článek na toto téma.

5.10.2017 v 9:37 | Karma článku: 30.62 | Přečteno: 693 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Chalupský

Je to náš problém.

Oni mají jinou víru. Oni jsou ti, kdož svoji vnitřní víru neztratili. Co máme MY? Myslím tím naši západní "vyspělou" civilizaci". Víru jsme přetavili do konzumu, mamonu, vlastnit, hromadit.

19.10.2017 v 10:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Magdalena Westman

Zastavme populismus dřív než bude pozdě!

S vědomím, že jen málokdo sleduje panelové diskuze v angličtině, dovolím si reprodukovat některé myšlenky z LIVE DEBATE: Western Democracy Is Threatening Suicide. (Západní demokracii hrozí sebevražda.)

19.10.2017 v 9:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 212 | Diskuse

Ondra Kňava

Miniblog: Návod na snížení ceny taxislužby

Tajné slevové kódy do supermarketů či do internetových obchodů putují po Internetu. Podařilo se mi zachytit jeden, který je schopen snížit cenu taxi až o 75%.

19.10.2017 v 9:37 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 91 | Diskuse

Libor Popovský

Švýcarsko: V horách se rozléhá džihád.

Překlad článku Bruce Bawera „Switzerland: The Hills are Alive with the Sound of Jihad." zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

19.10.2017 v 9:20 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 370 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 32.33 Průměrná čtenost 1580

Ronald Reagan: „Svoboda není nikdy víc než jednu generaci vzdálená od svého zániku. Musí být vybojována, chráněna a předávána dalším generacím, aby mohly činit totéž.“

Moje články publikované před založením blogu naleznete ZDE.

Jsem členem politické strany Realisté.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.