Řecko: Nová vláda napravuje škody po socialistech

12. 08. 2019 9:16:13
Článek Marie Polizoidou "Greece's New Government: Undoing the Damage of Years of Socialist Rule", který vyšel 24. července 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.
  • Nová vláda se ujala úřadu se zjevným nadšením pro svůj program... Nová vláda přenesla řešení ilegální imigrace z kompetence ministerstva pro migrační politiku na ministerstvo ochrany občanů, protože ilegální imigraci považuje za hrozbu pro národní bezpečnost.
  • Vláda Kyriakose Mitsotakise také mění dosavadní směr zahraniční politiky a zdůrazňuje své přání posílit řecko-americké vztahy. Jedním z kroků, které ilustrují užší spojenectví s administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa, je uznání Juana Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta v jeho boji proti Nicolásovi Madurovi. Dalším krokem bude posílení vztahů s Izraelem.
  • Řecko má nyní vládu jedné strany... která má významnou parlamentní většinu, a nebude nucena dělat kompromisy s marxisty a sociálními demokraty. Kyriakos Mitsotakis byl zvolen, aby uskutečnil rozsáhlé hospodářské a sociální reformy.
  • Kyriakos Mitsotakis si zaslouží dostat doma i v zahraničí šanci. Jen tak může dokázat liberalizovat ekonomiku, omezit síly ohrožující řeckou demokracii a napravit škody způsobené dlouholetou vládou socialistů.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

V řeckých volbách, které se konaly 7. července 2019, zvítězil lídr středopravé Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis nad úřadujícím předsedou vlády Alexisem Tsiprasem, šéfem levicové koalice vedené Syrizou. Výsledky voleb jsou pro Řecko novou nadějí.

Řekové ve volbách vyjádřili svou frustraci a znechucení ze selhání vlády vedené Syrizou, která způsobila chaos v hospodářství a ve státních institucích. Voliči byli již také znechucení všudypřítomnou rozsáhlou korupcí a anarchií, která zahltila zemi.

Nová vláda se ujala úřadu se zjevným nadšením pro svůj program a bude se zřejmě snažit o okamžité změny. Například nový ministr pro ochranu občanů Michalis Chrysochoidis hned ze začátku slíbil, že hned začne pracovat na reformě policie. Oznámil, že zefektivní vymáhání práva. Slíbil, že za tímto účelem zajistí lepší nábor policistů, podporu jednotek bojujících proti zločinu a umožnění policejních razií do „no go zón“ jako je například aténská čtvrť Exarchia, které jsou plné aktivních drogových dealerů, anarchistů a ilegálních imigrantů.

Když už jsme u ilegálních imigrantů: nová vláda přenesla řešení ilegální imigrace z kompetence ministerstva pro migrační politiku na ministerstvo ochrany občanů, protože ilegální imigraci považuje za hrozbu pro národní bezpečnost.

Hospodářské reformy, které plánuje nová vláda, zahrnují drastické snížení daní, tvrdé postihy za porušování práv zaměstnanců, snahu o přilákání významných zahraničních investic a vyléčení nemocného systému zdravotní péče. Prvním krokem tímto směrem byla nečekaná návštěva ministra zdravotnictví Vassilise Kikiliase v aténských nemocnicích.

Vláda Kyriakose Mitsotakise také mění dosavadní směr zahraniční politiky a zdůrazňuje své přání posílit řecko-americké vztahy. Jedním z kroků, které ilustrují užší spojenectví s administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa, je uznání Juana Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta v jeho boji proti Nicolásovi Madurovi. Dalším krokem bude posílení vztahů s Izraelem. Členové nové řecké vlády se nechali slyšet, že izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi oznámili, že po vzoru USA podporují přesun řeckého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Kyriakos Mitsotakis má ovšem velký problém s Berlínem a Bruselem, protože usiluje o snížení požadovaného přebytku primárního rozpočtu.

Německo a lídři eurozóny by si však měli uvědomit dvě důležité věci: zaprvé, že v Řecku již nevládnou nedůvěryhodní populisté ze strany Syriza; a za druhé, že vysoký přebytek (saldo) je zárukou splácení dluhu.

Řecko má nyní vládu jedné strany, která má významnou parlamentní většinu, a nebude nucena dělat kompromisy s marxisty a sociálními demokraty. Kyriakos Mitsotakis byl zvolen, aby uskutečnil rozsáhlé hospodářské a sociální reformy a má k tomu velmi příznivou politickou situaci. Nový řecký premiér si zaslouží dostat doma i v zahraničí šanci. Jen tak může dokázat liberalizovat ekonomiku, omezit síly ohrožující řeckou demokracii a napravit škody způsobené dlouholetou vládou socialistů.

Maria Polizoidou je reportérka, novinářka a konzultantka pro mezinárodní a zahraniční záležitosti žijící v Řecku. Je absolventkou postgraduálního studijního oboru "Geopolitika a bezpečnostní otázky v islámském komplexu Turecka a Středního východu" na Aténské univerzitě.

https://www.gatestoneinstitute.org/14569/greece-undoing-damage

Autor: Libor Popovský | pondělí 12.8.2019 9:16 | karma článku: 20.01 | přečteno: 424x

Další články blogera

Libor Popovský

Čína: Perfektní high-tech totalita

Článek Judith Bergman "China: The Perfect High-Tech Totalitarian State", který vyšel 18. června 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

19.8.2019 v 9:12 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 324 | Diskuse

Libor Popovský

Práva žen jsou v Turecku systematicky porušována

Článek Uzay Bulut "Turkey: Women's Rights Abuses Widespread and Systematic", který vyšel 21. března 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

15.8.2019 v 15:21 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 283 | Diskuse

Libor Popovský

Evropská unie: Masivní expanze bruselské moci

Článek Soerena Kerna "European Union: A Massive Expansion of Top-down Powers", který vyšel 23. července 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

6.8.2019 v 9:18 | Karma článku: 26.77 | Přečteno: 705 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Černobyl 2.0 a jiné Putinovy úspěchy.

Nevím, jestli kremloboti dostávají paušál nebo jsou placeni ve výkonu a tím pádem smutní nebo jsou vysmátí, že na Babišově Idnesu mají málo práce. Ale faktem zůstává, že za poslední týdny Rusko dalo Eko Evropě záhul.

19.8.2019 v 23:32 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 194 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šmardo konečně, aneb není čas změnit text na prezidentské vlajce?

Po třech měsících naprosto zbytečné kauzy okolo kultůůůry se zdá, že vše se vrátí do původních kolejí. Jen osoby a obsazení mají trochu jiné kostýmy. Ten prezidentský se nemění, podobně jako v Commedia de la arte. Bureš přinesl

19.8.2019 v 23:15 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 370 | Diskuse

Nikola Borovičková

Boje za lepší svět - díky nechci

Představte si svět, ve kterém by se LGBT aktivisté, obránci tradiční rodiny, antifašisté, ekoalarmisté a další bojovníci za lepší svět chytli za ruce a společně skočili z útesu.

19.8.2019 v 21:09 | Karma článku: 27.67 | Přečteno: 739 | Diskuse

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 28.54 | Přečteno: 844 | Diskuse

Marek Trizuljak

Všichni dobří rodáci a sedlák Josef

Slovo "kolektivizace" je eufemizmus pro vražednou gangsterskou loupež v masovém rozměru a pro genocidu selského stavu

19.8.2019 v 17:53 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 365 | Diskuse
Počet článků 168 Celková karma 30.27 Průměrná čtenost 1619

Ronald Reagan: „Svoboda není nikdy víc než jednu generaci vzdálená od svého zániku. Musí být vybojována, chráněna a předávána dalším generacím, aby mohly činit totéž.“

Douglas Murray: Ke konci života většiny dnešních obyvatel Evropa už nebude Evropou a její národy ztratí to jediné místo na světě, jež nazývaly svým domovem."

Najdete na iDNES.cz